• Miluše Heryšerová

vitamíny D3 + K2, proč nelze na trh uvádět jako doplněk stravy?

Až 88 % naší populace trpí nedostatkem vitamínu D. Proto je vhodné v našem podnebí od října do dubna tento vitamín doplňovat pomocí vhodných přípravků. A tak se spousta firem snaží, aby uvedla na trh správné a účinné přípravky, který by tento deficit a nemoci spojené s deficitem vitamínu D snížil.

Stejně tak postupovala i firma Dr. Max, která na trh uvedla doplněk stravy obsahující vitamín D s vitamínem K2, který v této kombinaci významně podporuje účinnost vitamínu D a podporuje tak zdraví kostí, zubů či dalších nemocí vyplývajících z deficitu vitamínu D. (Více: Vitamín D, proč ho máme nedostatek?).


Přesto, že je doporučená denní dávka vitamínu D dle legislativity stanovena na 400 I.U. jednotek. Dle posledních doporučení je vhodné doplňovat nejméně 1000 I.U. jednotek tohoto vitamínu denně.


Ovšem doplněk stravy obsahující takové množství vitamínu D byste na českém trhu neměli najít, protože dle legislativy (č. 446/2004 Sb.) je maximální povolené množství v denní dávce u doplňků stravy pouhých 10 μg (což odpovídá 400 I.U. jednotek) vitamínu D a to v chemické formě cholecalciferolu (D3) nebo ergokalciferolu (D2).


Paradoxně tedy doplňky stravy, které na našem trhu zakoupíte a dodržujete dávkování napsané na obalu, které je dáno legislativou, tak byste neměli dosáhnout vyšší denní dávky než 400 I.U jednotek vitamínu D. Což se od odborných doporučení jen velmi vzdaluje.


Na všechny ostatní přípravky, které obsahují vyšší množství vitamínu D, by mělo být legislativně pohlíženo jako na léčivé přípravky. Tudíž výrobce, který chce na trh uvést přípravek, který by splňoval odborná doporučení, musí vynaložit nemalé peníze, aby tento přípravek zaregistroval jako léčivý přípravek.


Synergický (neboli vzájemně podporující efekt) vitamínů D3 a K2 zároveň s užíváním vápníku je vhodný pro prevenci osteoporózy. Ovšem tady také narážíme na legislativu, konkrétně na vyhlášku č. 446/2004 Sb., která říká, že jediná chemická forma vitamínu K možná pro doplňky stravy je forma fylochinonu (neboli vitamínu K1). Takže přípravky obsahující menachinon (vitamín K2) už dle legislativy nemohou být považovány za doplňky stravy, ale je na ně zpravidla nahlíženo jako na léčivé přípravky.


Nejčerstvější kauzou v tomto směru je právě označení doplňku stravy obsahující vitamíny D3 + K2 od Dr. Maxe, jako nelegálního léčivého přípravku . A to právě z toho důvodu, že tento přípravek obsahuje nadlimitních 50 µg (2000 I.U.) vitamínu D3 v kombinaci s 75 µg vitamínu K2 (z povolených 60 µg), navíc v jiné chemické formě, než je povolené pro doplňky stravy. Z tohoto důvodu nelze tento přípravek považovat za doplněk stravy, ale dle legislativy spadá do kategorie léčivých přípravků.


Z tohoto důvodu musí výrobce přípravek stáhnout z trhu a dodat relevantní dokumentaci, kterou Státní Ústav pro kontrolu léčiv zhodnotí a rozhodne tak o zaregistrování tohoto přípravku jako léčivého přípravku.


Popřípadě bude muset výrobce upravit složení přípravku tak, aby odpovídalo legislativě pro doplňky stravy. (tzn. snížit množství vitamínu D3 a zvolit formu vitamínu K1) . Což je asi pravděpodobnější a levnější cesta, kterou však asi nejvíce pocítí spotřebitel...


CO Z TOHO VŠAK PLYNE PRO SPOTŘEBITELE? ➡ suplementute vitamín D ve formě léčivých přípravků (př. Vigantol). Nenechte se tedy v lékárně odradit, když vám lékarník nabídne namísto léčivého přípravku doplněk stravy s argumentem, že jde o stejný přípravek. ➡ pokud už máte vitamín D ve formě doplňku stravy, tak navyšte dávkování 2x a 3x oproti tomu, co je uvedeno na obalu. ➡ aby se vitamín D dobře vstřebával, pak je vhodné ho užívat právě v kombinaci s vitamínem K2. (Ovšem tuto možnost prodiskutujte se svým ošetřujícím lékařem v případě, že užíváte antikoagulanční léčbu.)