• Miluše Heryšerová

zahajte svůj den jógou

musím se přiznat, že cvičit jógu mi nikdy nebylo úplně po chuti...

Vždycky jsem vyhledávala spíše dynamičtější formy cvičení. Mým cílem bylo se vybít, zpotit a se zhuntovaným tělem dojít domů s dobrým pocitem, že jsem pro sebe něco udělala.


Ovšem má hlava si potřebuje na vše udělat vlastní názor a názor nemůžete mít, pokud něco sami nevyzkoušíte. No a tak jsem jedno podzimní ráno klasického posilování, zapálila svíčku a uvelebila se v tureckém sedu…


To ráno jsem načerpala úplně jinou energii než jsem byla zvyklá…Jóga totiž není jen o těle, ale především o hlavě!


1) POSILNĚNÍ MYSLI

Celý den pracuji hlavou. Ráno vstanu a už přemýšlím kolik emailů mě čeká, jaké deadliny a urgence budu řešit právě dnes. Ranní jóga mi pomohla se zastavit a přemýšlet jen o svém těle, dechu a koordinaci všech svalových skupin, abych danou pozici tak nějak ustála. Vše probíhá v klidu a přiznávám se, že já jsem na ten klid nikdy neměla úplně čas…No, a to je právě ta chvíle, kdy je nutné si ten čas na sebe udělat!


2) SPRÁVNÉ PROKRVENÍ

Vždycky jsem trpěla na studené ruce a nohy. Jóga celkově pomáhá rozproudit krev, ať už do všech vnitřních orgánů, mozku, tak i do konečků prstů. Takže své ráno začínám nejen správným okysličením mozku a připravímho k akci, ale také s teplými konečky prstů, což je pro mě rozhodně přínosem. :-)


3) SPRÁVNÉ DRŽENÍ TĚLA

Známe to všichni, celý den sedět u počítače není pro naše tělo žádná výhra. Jóga mi pomáha se správným držením těla, ulevila zádům a to hlavně v oblasti beder.


4) PROTAŽENÍ A FLEXIBILITA

Přeci ze mě nebude takový ten jogín, co si dává nohy za hlavu! Alespoň tak zněla slova v mé hlavě na úplném začátku. Ovšem po pár cvičením to šlo úplně samo a nejen to, ono je mi v těch pozicích vážně dobře! Pružnost těla se k mému překvapení zlepšuje celkem rychle a stále je kam se posouvat dál.


Takže ať to za sebe shrnu. Jóga mi pomáha lépe pracovat se stresem. Už mě tolik nepředbíhá jazyk když mluvím, protože se snažím zachovat za každých okolností klid. Po ránu rozproudím metabolismus, dodám tělu energii a vženu okysličenou krev do hlavy, což mi pomáhá lépe a efektivněji fungovat v pracovních záležitostech.


Asi je na každém z nás jestli k tomuto cvičení dospěje a prospěje tak svému tělu i mysli. Za sebe určitě pokračuji dále, i když silové cvičení nevynechávám, protože ta dynamika mi občas prostě chybí.